Magazyny energii – dla gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych

Magazyny energii – czy i jeśli tak to dlaczego warto w nie inwestować?

Rozwój rynku OZE w ostatnich latach spowodował dynamiczny wzrost produkowanej energii, który skutkuje potrzebą stabilizacji sieci energetycznej. Jednym z największych wyzwań stojących przed tym rynkiem jest zastosowanie rozwiązań służących poprawie efektywności gospodarowania energią oraz jej skutecznego magazynowania. Elementem kluczowym w stabilizacji sieci jest magazyn energii, w poniższym artykule  znajdują się informacje jak działa i jakie są jego zalety?

Dlaczego tak ważne jest magazynowanie energii?

Niezależność od stale rosnących cen prądu oraz pozytywny wpływ na środowisko to jedne z przyczyn inwestowania w instalację fotowoltaiczną. Pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet, pozyskiwanie energii z OZE uzależnione jest od warunków atmosferycznych, a co za tym idzie cechuje się dużą zmiennością. Najbardziej ekonomiczne jest zużywanie energii na bieżąco, nie zawsze jednak jest to możliwe. Nadwyżki energii wytwarzanej przez naszą instalację PV, które nie zostaną wykorzystane, kierowane są do sieci energetycznej, dlatego też tak kluczowa jest rola jej magazynowania.

Czym są magazyny energii?

Magazyny energii umożliwiają gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej, które mogą zostać później wykorzystane w okresie deficytów energetycznych. W ten sposób ograniczamy nie tylko koszty, ale także unikamy przerw w dostawie energii spowodowanych niedostępnością odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu możemy osiągnąć samowystarczalność energetyczną i wykorzystać 100% skumulowanej energii na własne potrzeby.

 

 

Czym się kierować przy wyborze magazynu energii?

Rynek magazynów energii oferuje wiele zróżnicowanych rozwiązań. Rodzaj wykorzystanej technologii oraz pojemność akumulatorów to czynniki wpływające bezpośrednio na cenę urządzenia, która w zależności od pojemności (między 3 kWh a 10 kWh) zaczyna się od około 10 000 zł.

Przy wyborze magazynu energii warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

technologię wykonania – na rynku są dostępne akumulatory litowo – jonowe oraz kwasowo – ołowiowe
pełne cykle – proces pełnego naładowania i rozładowania akumulatora
pojemność akumulatora – waha się ona między 3 kWh a 10 kWh
miejsce instalacji – różne wymagania w zależności od technologii wykonania
okres gwarancyjny – w zależności od produktu waha się w przedziale 5 – 10 lat

 

Magazyny energii – dla gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych

Wzrost liczby prosumentów w ostatnich latach oraz przeciążone i przestarzałe sieci energetyczne łączą się nierozerwalnie z występującymi coraz częściej przerwami w dostawie energii. Zarówno gospodarstwa rolne, jak i przedsiębiorstwa ze względu na nieprzerwany charakter prowadzonej działalności, nie mogą sobie pozwolić na braki w zasilaniu. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekonomiczny – rachunki za energię to czasem nawet 1/5 ogólnych kosztów utrzymania firmy czy gospodarstwa rolnego. Magazyny energii to także dobre rozwiązanie dla prosumentów w obliczu ostatniej nowelizacji ustawy o OZE i wynikających z niej zmian w systemie rozliczeń. Zagwarantuje im stabilną i przynoszącą zysk metodę magazynowania nadwyżek prądu.

 

Magazyny energii – zalety

Jedną z największych zalet magazynu energii jest całkowita niezależność energetyczna. Nie obowiązują nas podwyżki przesyłu oraz przerwy w dostawie prądu, gdyż posiadanie takiego urządzenia gwarantuje uniezależnienie od awarii sieci zewnętrznej. To także idealne rozwiązanie do zastosowania w miejscach bez dostępu do sieci takich jak: łódź, działka czy domek letniskowy. Magazyn energii gromadząc energię pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, pozwala na jej późniejsze wykorzystanie w szczytowych momentach zapotrzebowania, a co za tym idzie ograniczamy koszty opłat dystrybucyjnych.

Magazyn energii to skuteczne rozwiązanie zapewniające poprawę efektywności gospodarowania energią, dlatego też decydując się na inwestycję w to urządzenie, mamy gwarancję licznych korzyści przez wiele lat jego użytkowania.

Zostaw kontakt!

Akceptacja RODO

14 + 12 =

Zostaw wiadomość

Biuro obsługi klienta


    Fotowoltaika dla biznesu

    Doradca klienta

    biuro@voltaicsystem.pl