Fotowoltaika Off grid – zalety i wady instalacji

Off grid – przedstawiamy fakty, nie opinie
Instalacja off-grid, co to znaczy? – pytają nas klienci, słysząc, że to gwarancja niezależności od zakładu energetycznego. Warto pamiętać, że każda wolność ma swoją cenę. Poznaj zalety i wady instalacji off-grid w Polsce. Off-gridowa instalacja to nic innego jak instalacja, która działa niezależnie od zakładu energetycznego, nie jest podłączona do sieci, nie pobiera z sieci energii elektrycznej i nie wysyła do sieci nic, co wyprodukuje. Ponadto instalacja off grid nie wymaga zgłoszenia do operatora. Wydaje się kuszące? Oczywiście!
Off- grid a wzrost cen za prąd
Wolność od rosnących cen za energię elektryczną, od przerw w dostawie prądu i warunków stawianych przez operatorów wydaje się bezcenna. Pozwala bowiem spać spokojnie, podczas gdy większość Polaków drży przed zimną, ponieważ wzrost cen energii elektrycznej tylko na początku 2022 roku wyniósł 24%. A według zapowiedzi prezesa URE, kolejne podwyżki mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent. Coraz głośniej mówi się również o czasowych planowanych przerwach w dostawie energii elektrycznej w ramach globalnej polityki oszczędności.
Off-grid z akumulatorem
Jednak instalacja off-grid też ma swoją cenę. Stajemy się bardziej zależni od pogody i pojemności akumulatorów, ponieważ akumulator jest nieodłącznym elementem tego typu instalacji fotowoltaicznej. To właśnie w nim kumuluje się energia wytworzona dzięki promieniom słońca, z której możemy korzystać po zmierzchu.
Off-grid w domku letniskowym
Instalacje off-gridowe najbardziej sprawdzają się w miejscach trudno dostępnych dla operatora, ale także w domkach letniskowych eksploatowanych zwykle jedynie w sezonie, a także np. jednostkach pływających czy na kamperach. Całkowicie legalna instalacja off-grid staje się latem źródłem energii elektrycznej, ale także może służyć do grzania wody czy ładowania samochodu elektrycznego – wszystko zależy od naszych potrzeb i fantazji. Warto jednak pamiętać, że o ile off-grid świetnie sprawdza się w słoneczne letnie dni, zimą mogłaby nie pokryć naszego zapotrzebowania. Dlatego w Polsce off-grid to raczej dobrodziejstwo sezonowe.
Instalacja off-grid hybrydowa
Ciekawym rozwiązaniem może być instalacja off-grid hybrydowa, która ma podłączenie do sieci i wymaga zgłoszenia, jednak z siecią nawiązuje kontakt jedynie wtedy, gdy w akumulatorach zabraknie energii, a będzie ona potrzebna. Takie rozwiązanie wydaje się najkorzystniejsze w obecnych czasach, dlatego wszystkich zainteresowanych odsyłamy do naszego tekstu na temat magazynów energii.
Może tej jesieni zamiast robić na zimę weki, powinniśmy pomyśleć, jak magazynować
promienie słońca?